Skúsme to inak: Svetový deň vegetariánov je príležitosť na kulinárske „šantenie“

trojuholnik-white-1.svg

Leonardo da Vinci, Pytagoras, Albert Einstein, Paul McCartney, Ariana Grande alebo Natalie Portman. Čo okrem nesporného talentu spája tieto osobnosti? Všetci z nich boli, alebo sú vegetariánmi. Ak sa chcete k ich životnému štýlu priblížiť aspoň na jeden deň, alebo chcete svoje stravovacie návyky zmeniť natrvalo, máme pre vás tip.

Čo takto začať 1. októbra? Ten je totiž od roku 1997 Svetovým dňom vegetariánstva. V reštaurácii už nemáme medzi bezmäsitými možnosťami len vyprážaný syr (pre osobitných gurmánov so šunkou) a navyše, vďaka výrobkom značky Lunter si chutné, zdravé a dostupné bezmäsité jedlo môžete pripraviť aj doma.

Vegetariáni nie sú „exotika“

Počet vegetariánov na Slovensku  je ťažké odhadnúť, no už ani nie sú takou exotickou výnimkou, ako tomu bolo pred pár desaťročiami. Vegánske hody napríklad odhadujú, že na Slovensku je asi 37-tisíc vegánov, 74-tisíc vegetariánov a viac ako štyristo tisíc ľudí sa snaží obmedziť konzumáciu mäsa.

Napriek postupnému nárastu, v celosvetovom porovnaní ani zďaleka nepatríme medzi špičku. Na prvom mieste je neprekvapujúco prevažne hinduistická India, kde sa mäsu vyhýba asi tretina obyvateľstva, čo má do veľkej miery náboženské dôvody. Za nimi je Mexiko či Brazília. Napríklad susedné Rakúsko je s 11 percentami vegetariánov celosvetovo na desiatej priečke. Za inšpiráciou tak naozaj netreba chodiť ďaleko.

Skutočne nenahraditeľné mäso?

O zdravotných výhodách prechodu na prevažne rastlinnú stranu netreba veľmi presviedčať, no mnohých stále odrádzajú mýty o tom, že človek stratí zdroj kľúčových živín na čele s bielkovinami. Ak sa aj vo vašej hlave usadil tento predsudok, vedzte, že sú to naozaj len mýty bez vedeckého základu.

Mäso je jedným zo zdrojov bielkovín, no ani zďaleka nie jediným. Bielkoviny sa okrem mäsa nachádzajú napríklad v ovocí, zelenine, orechoch či semienkach. Jediný rozdiel medzi nimi a tými z mäsa je, že tie rastlinné nie vždy obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré naše telo potrebuje. Tieto sa nachádzajú aj v sóji či v tofu.

Práve tofu je vďaka svojej kulinárskej variabilite, výborným spestrením jedálnička, ktorý si môžete dopriať aj na Svetový deň vegetariánstva. V slovenských obchodoch najčastejšie nájdete výrobky od domácej značky Lunter, ktoré sú, čo sa kvality týka, veľmi dobrou voľbou. Mnoho vegetariánov sa zhodne, že vďaka tejto značke je oveľa jednoduchšie vyskladať vyvážený jedálniček, ale aj pozitívne prekvapiť “mäsožravých” kamarátov chutnou večerou. 

„Z doteraz realizovaných štúdii o vplyve sóje na naše zdravie vyplýva, že sója aj tofu sú potraviny vhodné na každodennú konzumáciu. Z preventívneho hľadiska je vhodné, aby aj človek so zmiešaným stravovaním mal niekoľko iba „rastlinných dní“ do týždňa,uvádza MUDr. Alexandra Frolkovičová, odborníčka na výživu.

Arnie a rastlinné proteíny

Ak by ste sa predsa len obávali, že čo i len jeden deň bez mäsa bude mať ničivé následky na vaše cvičením vypracované telo, zrejme od nikoho iného si nemôžete dať lepšie poradiť ako od Arnolda Schwarzeneggera. Ten sa mäsa úplne nevzdal, no hovorí, že už jedáva o štyri pätiny mäsa menej ako v minulosti.

“Niektorí ľudia sa cítia, že musia jesť živočíšne bielkoviny, aby podporili rast svalov a svoju silu. V skutočnosti však máte oveľa vyššiu flexibilitu, ako vám možno hovorili. Nové výskumy naznačujú, že nezáleží na tom, či zjete rastlinný alebo živočíšny proteín, oba spôsoby stravovania prinášajú rovnaké výsledky na tvarovanie tela,” povedal pre magazín Men’s Health.

Takže, nebojte sa byť ako Arnold, vášmu telu to určite len pomôže. A keď sa aj nechcete vzdať mäsa úplne, 1. októbra je vhodný deň na to, aby ste si to aspoň na jeden deň vyskúšali.

Oslávte svetový deň vegetariánov chutným jedlom:

Tofu rezníky ☺ 

Ingrediencie

  • 2 ks LUNTER tofu údené
  • 3 PL horčica
  • 4 PL sójová omáčka
  • 1 PL údená paprika
  • soľ
  • korenie či bylinky, ktoré obľubuješ
  • 115 g strukovinová múka (napr. cícerová) alebo 80 g pšeničný lepok
  • na cestíčko: vymiešaj hladkú múku s vodou, granulovaným cesnakom a soľou na hladké cestíčko
  • na obalenie: podrvené cornflakes, panko či klasická strúhanka podľa preferencie

Zmixujeme tofu, horčicu a sójovú omáčku. Pridáme soľ, papriku a mix byliniek s korením. Dôkladne vymiešame, aby sa chute prepojili. Pridáme múku a opäť dôkladne premiešame. Podľa potreby môžeme dosypať viac múky. Z hmoty tvarujeme placky, ktoré najskôr obaľujeme v cestíčku a potom v strúhanke. Vyprážame na oleji do zlatista. Následne môžeme rezníky ešte dať zapiecť do teplovzdušnej fritézy (na 8 minút) či rúry (na cca 15 minút) pre extra chrumkavý efekt.

Viac inšpirácií nájdete na stránke www.lepsisvetchuti.sk 

 

NOVINKY

4. ČASŤ: Tajomstvo Modrých zón: Vďaka akým potravinám budete žiť dlhší a kvalitnejší život?

NOVINKY

Skúsme to inak: Svetový deň vegetariánov je príležitosť na kulinárske „šantenie“

NOVINKY

Jesenný moodik @beth.sal s kamošmi a novinkami Paté de tofu brusnice a bylinky. 😍🧘🏼‍♀️

Rozpáľ so Smoky BBQ svoj gril,
texaský dym mu dodáva štýl