Tipy a triky pre udržateľný život: 1.ČASŤ: Udržateľná móda a ekologická kuchyňa

trojuholnik-white-1.svg

Záleží vám na veľkosti uhlíkovej stopy? Na budúcnosti vašich detí aj planéty? Chcete žiť udržateľnejšie, ale neviete ako na to? Pripravili sme si pre vás pár jednoduchých tipov a trikov, ktoré vám pomôžu v každodennom živote znížiť nielen vašu uhlíkovú stopu, ale aj ušetriť nejaké peniažky. A v neposlednom rade, budete mať zo svojho života lepší pocit  – a na tom taktiež záleží.

ČO ZNAMENÁ ŽIŤ UDRŽATEĽNEJŠIE?

Cieľom trvalo udržateľného spôsobu života je, ako sme spomenuli už vyššie, smerovať k znižovaniu celkovej uhlíkovej stopy. V praxi to znamená nastaviť svoj životných štýl a každodenné činnosti tak, aby ste žili, s čo najmenším dopadom na prírodu. Cieľom nie je byť dokonalý, ale snažiť sa malými krôčikmi zlepšovať svoj život.

Zdroj: Pexels.com

TIPY A TRIKY PRE UDRŽATEĽNEJŠÍ ŽIVOT

UDRŽATEĽNÁ MÓDA

Fast Fashion móda je naozaj veľkým problémom súčasnej spoločnosti. Sezónne trendy nie sú nebezpečné len pre náš rozpočet, ale pre celú planétu. Samozrejme aj v tomto prípade platí, že dôležité je začať. Nie je problém, ak si každoročne kúpite niekoľko kúskov aj vo fast fashion, dôležité je „krotiť sa“ a taktiež zobrať do úvahy aj iné možnosti. Máme pre vás niekoľko trikov na udržateľný šatník:

  • Oblečenie kupujte len vtedy, keď ho naozaj potrebujete. Vyhnite sa zbytočným, spontánnym nákupom, či emočnému nakupovaniu. Poďakuje sa vám aj vaša peňaženka.

 

  • Ak potrebujete nejaké nové oblečenie, predtým ako navštívite bežný e-shop, či obchod skúste najprv sekáč, alebo swap.

 

  • Zaujímajte sa o to, čo nosíte. Podporujte značky, ktoré sú etické a ohľaduplné k ľudskej práci aj k životnému prostrediu.

 

  • Ak máte možnosť, podporte lokálne a transparentné značky.


  • Šaty na špeciálne príležitosti a jednorazové udalosti, či eventy si radšej požičajte.


  • Nekupujte, ale opravujte, rozmýšľajte nad ďalším použitím. Veci, ktoré už nenosíte môžete predať, či darovať ďalej.

 

  • Vytvorte si kapsulový šatník – vo svojej skrini majte jednoduché, jednofarebné a kvalitné nadčasové kúsky, ktoré sú ľahko kombinovateľné a nepodliehajú módnym trendom.

Zdroj: Pexels.com

EKOLOGICKÁ KUCHYŇA

Kuchyňa je miestom, na ktorom naozaj záleží. Najväčšie množstvo odpadu produkujeme práve v nej. Záleží nielen na tom, kde a ako nakupujeme, ale taktiež akým spôsobom potraviny a suroviny skladujeme, ako narábame s odpadom a v neposlednom rade, čo jeme. Aj v tomto prípade, ale platí, na to, aby sme vydržali treba začať pomaly a rozvážne. Poďme sa spoločne pozrieť na pár trikov, ktorými môžete začať.

  • Plánujte si jedálniček. Na každý týždeň si vytvorte plán jedál a následne nákupov. V nedeľu si sadnite a vytvorte zoznamy, ktoré vám ušetria peniažky a zabránia zbytočnému vyhadzovaniu. 

 

  • Zabráňte zbytočnému vyhadzovaniu. Skladujte potraviny správne. Nakupujte rozvážne – ideálne jeden veľký nákup raz za dva týždne a následne len doplnkové nákupy pečiva, ovocia, či zeleniny. 

 

  • Zavárajte, mrazte, či sušte. Využívajte možnosti konzervovania a ďalšieho spracovania potravín.

 

  • Ak máte možnosť, kompostujte. Ak žijete v byte skúste sa popozerať po elektrických kompostéroch.

 

  • Jedzte menej mäsa. Nemusíte ho vylúčiť úplne, ale skúste napríklad bezmäsité pondelky. Nahraďte mäso kvalitných a výživným TOFU. Vyskúšajte napríklad LUNTER TOFU. Ak neviete, čo si v bezmäsité dni uvariť, pozrite si naše recepty a inšpirujte sa.

 

  • Skladujte potraviny správnym spôsobom. Čo to znamená? Nakúpte si sklené nádobky, včelie obaly. Naštudujte si ako vydržia potraviny čerstvé čo najdlhšie. Napríklad skladovanie zeleniny a ovocia v chlade a vode je často využívaným spôsobom, ako zamedziť ich predčasnému pokazeniu. Včelie obaly zase udržia čerstvé pečivo, či syry. Niektoré sú určené aj na balenie zeleniny a ovocia.

 

  • Zabudnite na jednorazové utierky, či vreckovky. Zásobte sa látkovou verziou, ktorá vám vydrží veľa rokov. 

 

  • Ak máte možnosť pestujte si vlastné ovocie a zeleninu. Črepníkové odrody zeleniny, či byliniek dodajú vášmu balkónu nielen krásny vzhľad a vôňu, ale taktiež odľahčia rodinný rozpočet a pomôžu k udržateľnejšiemu životu. Ak máte záhradu, predzáhradku či bývate v rodinnom dome, neváhajte nad pestovaním vlastného ovocia. 

 

  • Nakupujte v bezobalovom obchode aspoň časť surovín, či potravín. 

Zdroj: Pexels.com

KAŽDÁ ZMENA SA POČÍTA

Mnohí z nás chcú začať s udržateľnejším životom, ale príde im to náročné a často sa držia hesla všetko, alebo nič. Avšak ako každá zmena v živote, aj ekologickejší život a kroky k nemu vyžadujú čas a cvik. Netrápte sa tým, že nie ste stopercentní, ale začnite. Každý malý krok je lepší ako nič. Začnite drobnými krokmi, zaraďujte do svojho života malé zmeny a uvidíte, že aj malá zmena znamená veľký rozdiel. Držíme vám palce! A už teraz sa môžete tešiť na druhú sériu nášho blogu, kde sa povenujeme udržateľnej domácnosti a celkovému životnému štýlu. 

NOVINKY

Teambuilding @refresher.sk s Lunter tofu na gril

NOVINKY

S chuťou Grécka @easyvegan.life

NOVINKY

Oslávte Svetový deň tofu: Objavte jeho všestrannosť a benefity

Rozpáľ so Smoky BBQ svoj gril,
texaský dym mu dodáva štýl